مهاجرت به استرالیا با ویزای تخصصی – skilled visa 

مهاجرت به استرالیا با ویزای تخصصی استرالیا یا همان skilled visa از جولای ۲۰۱۲ (تیرماه۹۱)تغییرات اساسی داشته است. به طور خلاصه اهم تغییرات در زیر اعمال گردیده است.

 مهاجرت به استرالیا با ویزای مهارتی ۱۸۹ جدید یاهمان ویزای  ۱۷۵ قبلی

تغییر اساسی دیگر در مهاجرت به استرالیا با این نوع ویزا و پروسه مهاجرت این است که شما بایستی حداقل ۶۰ امتیاز براساس امتیازبندی سال ۲۰۱۱ استرالیا داشته باشید که بتوانید در لیست EOI ثبت نام کرده و منتظر بمانید تا در صورت احراز شرایط شما را به انجام پروسه مهاجرت به استرالیا که کوتاهتر از سابق میباشد دعوت نمایند. ویزای دائم ، این ویزا اجازه مهاجرت به استرالیا را می دهد در صورتیکه سن شما زیر ۵۰ سال باشد و توانایی خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید و همچنین شغل و تخصص مورد نیاز استرالیا را دارا باشید.

لیست SOL، لیست مشاغل انتخابی مورد نیاز کشور استرالیا برای مهاجرت می باشد که در این لیست نام مشاغل و میزان امتیازی که به آنها تعلق می گیرد آمده است، لازم به ذکر است که این لیست هر ساله توسط سازمان مهاجرت استرالیا تغییر پیدا می کند.

مهاجرت به استرالیا با این ویزا به شما و همراهان پرونده تان اجازه اقامت دائم در استرالیا را می دهد، مقیمان دائم استرالیا می توانند:

در هر جای استرالیا به صورت دائمی زندگی و کار کنند.

در مدارس یا دانشگاههای استرالیا، همانند یک استرالیایی (با هزینه بسیار پایین) تحصیل کنند.

مراقبتهای پزشکی یا داروئی رایگان استرالیا را دریافت کنند.

به بیمه بیکاری و بازنشستگی استرالیا دسترسی داشته باشند.

برای شهروندی استرالیا تقاضا دهند.

همسر و فرزندان شامل تقاضای مهاجرت به استرالیا می شوند.

مدت اعتبار ویزای تخصصی (مهارتی) استرالیا : این ویزا اقامت دائم است و همانند یک مقیم دائم استرالیا به شما اجازه ماندن در استرالیا به صورت نامحدود را دارید. همچنین این ویزا به شما اجازه مسافرت و وارد شدن به استرالیا را به مدت ۵ سال از تاریخ اخذ ویزا می دهد. تاریخ انقضای این ویزا هیچ گونه دخالتی در وضعیت اقامت دائم شما در حالیکه شما در استرالیا هستید ندارد، اما اگر شما تمایل به ادامه مسافرت به استرالیا و یا از استرالیا به صورت مقیم دائم دارید باید بعد از تاریخ انقضای اولیه این ویزا بتوانید ویزای بازگشت اقامت دائم را بگیرید و مدت زمان آن بستگی به زمانی دارد که در استرالیا بوده اید.

  امتیازبندی برای مهاجرت  به استرالیا – ویزای تخصصی و حرفه

برای گرفتن این نوع ویزا، شما باید امتیاز لازم مهاجرت به استرالیا برای اخذ ویزا را دارا باشید. امتیاز لازم برای این نوع ویزا ۶۵ میباشد که از جولای ۲۰۱۲ به حداقل ۶۰ جهت ثبت نام در EOI کاهش یافته است .لازم به ذکر است در فرم امتیازبندی مطالب مختلف ازجمله   : سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، میزان آشنایی به زبان انگلیسی هر کدام امتیاز جداگانه دارند، که جمع همه موارد برای این نوع ویزا باید حداقل ۶۰ باشد

مهاجرت به استرالیا با ویزای اسپانسرایالتی که به ویزای ۱۹۰ تغییر یافته است

شرایط  مهاجرت به استرالیا با این ویزا کاملا مشابه ویزای ۱۷۵قدیم و ۱۸۹جدید هست با این تفاوت که جهت دریافت این نوع ویزا شما بایستی از یکی‌ از ایالتهای استرالیا اسپانسر شیپ بگیرید. داشتن اسپانسرشیپ به شما ۵ امتیاز میدهد و این ۵ امتیاز برای کسانی‌ که امتیازشان از۶۰  کمتر هست میتواند خیلی‌ مفید باشد از دیگر نکات مثبت راجع به این ویزا این هست که زمان بررسی مدارک و گرفتن ویزا برای کسانی‌ که اسپانسر ایالتی‌ از استرالیا دارند خیلی‌ کمتر از ویزای  (ویزای مهارتی مستقل) می‌باشد تنها نکته منفی‌ در رابطه با این ویزا این هست که فرد بایستی به ایالت تعهد دهد که در آن ایالت به مدت ۳ سال زندگی‌ خواهد کرد.

مهاجرت به استرالیا با ویزای ۴۸۹ :  ویزای موقت ایالتی

این ویزا، ویزای موقت ایالتی ۴ ساله برای متقاضیانی می باشد که نتوانسته اند از طریق ویزاهای تخصصی مستقل اقدام نمایند. داشتن اسپانسرشیپ منطقه ای برای این نوع ویزا به شما ۱۰  امتیاز میدهد و این ۱۰ امتیاز برای کسانی‌ که امتیازشان از ۶۰ کمتر هست میتواند خیلی‌ مفید باشد.متقاضیان مهاجرت به استرالیا با دریافت این نوع ویزا شانس این را دارید که بعد از ۲ سال اقامت در ایالت مربوطه (که ۱۲ ماه از آن را کار کرده باشید) برای گرفتن اقامت دائم استرالیا اقدام نمائید.

نکته: در صورتی که بعد از مدت ۴ سال شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم را نداشته باشید می توانید طول مدت ویزای موقت خود را تمدید نمائید.از دیگر شرایط اخذ این نوع ویزا سن زیر ۵۰ سال، توانایی خوب در زبان انگلیسی و همچنین شغل و تخصص مورد نیاز کشور استرالیا می باشد. (لیست SOL)

این ویزای اسپانسری به شما اجازه می دهد:

به مدت ۴ سال در استرالیا در ایالت مربوطه کار، زندگی و ادامه تحصیل داشته باشید.

به همراهان متقاضی مهاجرت به استرالیا نیز اجازه کار و زندگی در ایالت مربوطه داده می شود.

مسیر را برای گرفتن اقامت دائم استرالیا برای شما هموار می سازد.

همسر و فرزندان قانونی شامل تقاضای شما برای مهاجرت به استرالیا می شوند.

برای گرفتن این نوع ویزا، شما باید امتیاز لازم برای اخذ ویزا را دارا باشید. امتیاز لازم برای این نوع ویزا ۶۰ می باشد. لازم به ذکر است در فرم امتیازبندی مطالب مختلف از جمله: سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، میزان آشنایی به زبان انگلیسی هر کدام امتیاز جداگانه دارند، که جمع همه موارد برای این نوع ویزا باید حداقل ۶۰ باشد.لازم به ذکر است که برای اخذ این نوع ویزا قبل از هر گونه اقدامی ابتدا باید ضمانت ایالتی خود را از ایالت مربوطه در استرالیا دریافت کنید، سپس اقدام برای گرفتن ویزا را شروع نمائید. از نکات مثبت این نوع ویزا زمان کوتاهتر برای پروسه مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا نسبت به ویزاهای اقامت دائم می باشد.

  ویزای موقت ویژه فارغ التحصیلان دانشگاههای خاص :

این ویزا به فارغ التحصیلان تعداد محدودی از دانشگاه های جهان که مورد تأیید کشور استرالیا می باشند و در لیست شغلهای مورد نیاز استرالیا باشند، اجازه کار کردن به مدت ۱۸ ماه را می دهد. با در دست داشتن این نوع ویزا هر زمانی که امتیازهای لازم برای اقامت دائم استرالیا را دارا بودید می توانید برای اقامت دائم نیز اقدام نمائید. اگر شما در یکی از رشته های مهندسی دانشگاه های مورد نظر کشور استرالیا در کشور خودتان فارغ التحصیل شده اید و از زمان فارغ التحصیلی شما بیش از ۲ سال نگذشته است می توانید برای این نوع ویزا اقدام نمائید.

دانشگاههای مورد تأئید استرالیا در ایران :

Amir Kabir University of Technology -Iran

University of Tehran -Iran

متقاضیان این نوع ویزا احتیاجی به پر کردن فرم امتیازبندی ندارند اما بقیه مدارک باید طبق درخواست تحویل داده شود. از نکات مثبت این نوع ویزا زمان کوتاهتر برای پروسه اخذ ویزا نسبت به ویزاهای اقامت دائم می باشد. این ویزا به شما و همراهانتان اجازه اقامت در استرالیا  به مدت ۱۸ ماه می دهد و شما در طول این مدت اجازه سفر کردن ، کارکردن، ادامه تحصیل و شرکت در کلاسهای زبان برای بالا بردن سطح زبان را دارا می باشید. متقاضیان این نوع ویزا احتیاجی به پر کردن فرم امتیازبندی ندارند اما بقیه مدارک باید طبق درخواست تحویل داده شود. از نکات مثبت این نوع ویزا زمان کوتاهتر برای پروسه مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا نسبت به ویزاهای اقامت دائم می باشد.