درباره یونان

کشور یونان ( Greece )کشوری درجنوب شرقی قاره اروپا است. این کشور از شمال با کشورهای آلبانی و بلغارستان و مقدونیه و از شرق با کشور ترکیه همسایه است.

کشور یونان بخشی از یک شبه جزیره به نام بالکان در جنوب شرقی اروپاست . دریاهای هم مرز با یونان دریای اژه ( در شرق و جنوب یونان ) و دریای یونان ( در غرب این کشور ) هستند.

کشور یونان بعنوان مهد تمدن غرب و مثل یک پل ارتباطی بین آسیا و اروپا و آفریقاست. این کشور از نظر تمدن و فرهنگ و هنر نمایشنامه نویسی و بازی های المپیک دارای سابقه و قدمت بسیار زیادی است.

یونان با مساحت ۱۳۱۹۴۰ کیلومتر مربع در اندازه ای برابر انگلیس و نیویورک است.   در طی سرشماری سال ۲۰۱۱ ، جمعیت این کشور ۱۱۳۰۴۰۰۰ نفر می باشد

پایتخت یونان شهر آتن است، که پایتخت اساطیری این کشور و پرجمعیت ترین شهر آن است .

به غیر از آتن چند شهر دیگر نیز در کشور یونان دارای اهمیت بسیاری اند از جمله آنان شهرهای سالونیک، پاتراس و هراکلیون را می توان نام برد.

نوع حکومت کشور یونان جمهوری پارلمانی بوده و واحد پول این کشور نیز یورو می باشد. یونان از سال ۱۹۸۱ عضو اتحادیه اروپا بوده است.

زبان رسمی مردم کشور یونان یونانی بوده و اکثر یونانی ها زبان انگلیسی را به عنوان زبان خارجی یا همان زبان دوم صحبت می کنند.  دین  رسمی این کشور ارتودوکس می باشد و بزرگترین شهر آن نیز آتن است.

از نظر آب و هوایی، کشور یونان یک کشور کوهستانی بوده و دارای آب و هوای مدیترانه ای و بسیار مطلوبی است، بطوریکه در تابستانها گرم و زمستانها معتدل می باشد. متشکل از ۶۰۰۰ جزیره مختلف است که فقط حدود ۲۵۰ جزیره آن مسکونی است. و بسیاری از این جزایر بصورت شخصی در مالکیت افراد ثروتمندند. از این جهت یونان به کشور هزار جزیره معروف است.

از انواع صنایع دستی یونان طلا و نقره جات ، سفال و چرم و ظروف میناکاری، قالیچه و اشیایی است که با عقیق کارشده اند.

در یونان هر سال انواع جشنها و کارناوال های زیادی بین اسفند تا فروردین تا انجام می گیرد که مهمترینشان کارناوال یونال هلنیک ست

 • بانک ها:

بانک ها از دوشنبه تا جمعه ۸ الی ۱۴ فعال هستند و در روزهای شنبه و یکشنبه آنها تعطیل هستند. بعضی از شعبه های مرکزی بانک ها ممکن است تا ساعت ۲۰ و روز شنبه ها از ساعت ۱۰ الی ۱۶:۳۰ باز باشند.

 • بهداشت و درمان:

درمان اضطراری برای همه در بیمارستان های عمومی رایگان است.

آموزش عالی در کشور یونان شامل تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات فنی می شود. تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه ها، دانشگاه آزاد، مدارس پلی تکنیک و مراکز عالی هنرهای زیبا ارائه می شود. تحصیلات فنی توسط مراکز آموزش عالی فنی نیز ارائه می شوند. در کشور یونان برخی از رشته ها در آموزشگاه ها ارائه میشود و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند که شامل رشته هایی همچون گردشگری، هنر، مذهب، ارتش، نیروی دریایی و نظم عمومی میباشد.

آموزش اجباری در این کشور از ابتدای سن ۵ سالگی تا ابتدای سن ۱۵ سالگی برای مدت ۱۰ سال ادامه دارد.کودکان از ۶ ماهگی تا ابتدای ۴ سالگی از خدمات مهدهای کودک استفاده می نمایند.

 پیش دبستانی  از سن ۴ سالگی تا ابتدای ۶ سالگی کودکان اجازه دارند در مراکز پیش دبستانی ثبت نام نمایند که تنها یکسال آخر آن جزء آموزشهای اجباری محسوب می شود. آموزشهای این مراکز بعنوان بخشی از آموزش ابتدایی در دبستانها هم ارایه می گردد.

دوره ابتدایی شامل ۶ سال است که از ابتدای ۶ سالگی تا ابتدای ۱۲ سالگی ادامه دارد که البته جزء آموزش اجباری نیز می باشد. مدارس در کشور یونان مختلط و رایگان می باشد .

دوره متوسطه مقدماتی به مدت ۳ سال می باشد که بخشی از آموزش اجباری بوده و بخشی رایگان می باشد. سال تحصیلی شامل ۳۵ هفته آموزشی می باشد. در این دوره دروس آموزش مذهبی, زبان و ادبیات کهن یونانی, ادبیات مدرن یونانی, زبانهای خارجی انگلیسی یا ایتالیایی یا آلمانی یا فرانسوی, تاریخ, ریاضی, فیزیک, موزیک, هنر, علوم کامپیوتر در همه پایه ها تدریس می شود. دروس اقتصاد خانواده, تکنولوژی و جغرافی در دو پایه نخست ارایه می شود. در دو سال آخر فیزیک و شیمی تدریس می شود و در هر سه پایه راهنمای تعلیمات مدنی و تعلیمات اجتماعی ارایه می شود. همچنین درس زیست شناسی در پایه های اول و سوم تدریس می شود.

دوره متوسطه تکمیلی برای مدت ۳ سال ادامه دارد که جزء آموزش اجباری نیست. در این بخش از آموزش دو شاخه نظری و فنی پیش بینی شده است. در این دوره برخی موضوعات عمومی و برخی دیگر انتخابی هستند. هر سال تحصیلی شامل دو دوره ۴ ماهه است. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی بر اساس نمرات ۰ تا ۲۰ است.

۱۵ دلیل مهاجرت به یونان

 1. یونان عضوی از منطقه شنگن می باشد.

منطقه شنگن شامل ۲۶ کشور اروپایی به جز قبرس و انگلیس می باشد. دارندگان اقامت یونان به صورت هم زمان از مزایای زندگی در یونان و سفر بدون ویزا به کشورهای اروپایی برخوردارند. این بدین معنی ست که آن ها می توانند :

– از کشور خودشان به عنوان کشور مبدا به هریک از کشورهای حوزه شنگن به طور مستقیم سفر کنند.

– بدون بازرسی گمرکی طولانی در حوزه شنگن به طور آزادانه سفر کنند.

دارنده ویزای شنگن مولتیپل اجازه اقامت یک دوره ی سه ماهه در طول هر ۶ ماه را در حوزه ی شنگن دارا می باشد.

کشورهای حوزه ی شنگن :

اتریش، بلژیک، جمهوری چکسلواکی، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

 1. دستیابی به ویزای طلایی اروپا با کمترین هزینه

در سالهای اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی پیشنهاد شهروندی اتحادیه اروپا از طریق ویزاهای طلایی را نمی پذیرند.

در منطقه مدیترانه، یونان یکی از بهترین و ارزان ترین کشورها محسوب می شود. حداقل سرمایه گذاری برای اخذ اقامت در کشور پرتغال مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ یورو و در کشور قبرس ۳۰۰٫۰۰۰ یورو می باشد که در مقایسه با یونان که ۲۵۰٫۰۰۰ یورو است رقم بسیار بالاتری می باشند.

لازم به ذکر است که سایر بازارهای سرمایه گذاری شناخته شده مانند امریکا به علت افزایش قیمت ها باعث دور نگه داشتن سرمایه گذاران از این کشورها شده اند.

 1. فرصت منحصر به فرد سرمایه گذاری

بحران اقتصادی علاوه بر سختی هایش باعث ایجاد مزایایی نیز می شود. شهروندان خارج از اتحادیه ی اروپا  از شانس سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات با هزینه های پایین برخوردار می باشند.

بر اساس گزارش بانک سیاست پولی یونان، در سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ ، از آغاز بحران سال ۲۰۰۸، قیمت مسکن ۲۹٫۴% کاهش را به یک فرصت منحصر به فرد برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

 1. آب و هوای مدیترانه ای

۳۰۰ روز آفتابی در سال موضوعیست که برای همه سوال انگیز است. یونان برای آب و هوای خشک در تابستان هایش معروف است. ترکیب روزهای گرم با شب های خنک ، شادی بخش است. بهترین زمان یونان برای لذت بردن کامل از دریا و خورشید از ماه می تا ماه سپتامبر می باشد.

آب و هوای مدیترانه ای یونان چهار فصل مجزا دارد. در پاییز و بهار تابش افتاب ملایم و دمای هوا نسبتا معتدل و از ۱۰ تا ۲۵ درجه است در حالیکه دمای هوای پایین در زمستان امکان لذت بردن از مناظر برفی در مناطق کوهستانی را فراهم می کند.

 1. موقعیت استراتژی

یونان منطقه استراتژیکی ست که در محل تقاطع اروپا و آسیا و افریقا واقع شده است که این امکان را فراهم می کند تا در طول یک ساعت، شخص به وسیله خط هوایی به هر نقطه از این کشور برسد و ظرف حداکثر سه ساعت به هر نقطه از اروپا دسترسی داشته باشد.

به علاوه با چندین خط هوایی مانند Easy Jet  و Ryannair که از خط های هوایی اصلی در یونان هستند، می توان با هزینه کم به پایتخت های اروپایی سفر کرد.

 1. رسم کهن مهمان نوازی نسبت به مهاجران

یونان به خاطر موقعیت منحصر به فرد و سنت قدیمی گردشگرپذیری، به رسم مهمان نوازی نسبت به مهاجران مشهور است. در این کشور نسبت به غذا و دیگر رسوم فرهنگ های مختلف نگرانی راجع به مسائل ایمنی یافت نمی شود و به علت اینکه بخش بزر۹گی از جمعیت به زبان انگلیسی صحبت میکنند در نتیجه ی این امر ارتباط برقرار کردن مهاجران با مردم تسهیل می گردد.

 1. بدون نیاز به حداقل زمان اقامت

در کشورهایی مانند پرتغال متقاضی برای دریافت اجازه اقامت باید حداقل ۷ روز در سال اول و ۱۴ روز در دوره ی دو سال بعدی در این کشور اقامت داشته باشد، اما این محدودیت حداقل زمان اقامت، در کشور یونان وجود ندارد و دارنده اقامت یونان الزامی به تحمل هزینه های سفر سالانه به منظور حفظ اقامت خود ندارد.

 1. دسترسی به تحصیلات عالی :

تحصیلات عالی در یونان هم به صورت دولتی و هم خصوصی ارائه می شود. اگرچه آزمون ورودی برای تحصیلات دولتی ممکن است سخت باشد اما این تحصیلات برای متقاضی هزینه ای ندارد. از سوی دیگر برای ورود به کالج ها و دانشگاه های خصوصی به آزمون ورودی نیازی نیست و هزینه این موسسات خصوصی می تواند متغییر باشد. این موسسات همچنین اغلب برنامه های ویژه ای برای دانش آموزان بین المللی طراحی می کنند. دارندگان اقامت یونان از حقوق برابر برای تحصیلات عالیه نسبت به شهروندان یونانی بهره مند هستند.

 1. رژیم متنوع غذایی :

پایه ی اصلی تغذیه یونانی بر اساس موادی مثل روغن زیتون سالم ، پنیر فتای لذیذ ، ماست معروف جهانی یونان ، سالاد سبز تازه ، گوشت ، مرغ و شراب خوب است. همچنین شما می توانید از میوه های متنوع و منحصر به فرد مانند انجیر ، گیلاس و خربزه لذت ببرید و از وفور ماهی های تازه به ویژه در جزایر و مناطق ساحلی بهره مند شوید.

 1. طبیعت زیبا :

یونان به معنی طبیعت زیبا است. آب های تمیز و شفاف آبی ، جزیره های زیبای کوچک ، سواحل سفید شنی ، تپه هایی با درختان زیتون و کاج اینها تنها بخشی از جاذبه هایی ست که شما در یونان خواهید دید.

با وجود شهرهای مدرن، شما می توانید روستاهای سنتی با خانه های سنگی را نیز در مرکز این سرزمین و خانه هایی با نمای ابی و سفید را در جزایر مشاهده کنید. یونان قابلیت پاسخگویی به تمام سلایق و انتظارات را داراست و آماده ی کشف شدن توسط گردشگران می باشد.

 1. زادگاه تمدن غرب :

یونان به عنوان زادگاه تمدن غرب شناخته شده است و خاستگاه علومی مانند ریاضیات ، فیزیک ، ادبیات و سایر علوم است.

اقامت در یونان این فرصت مناسب را به شما می دهد که آثار تاریخی محافظت شده و شهرهای باستانی که در سراسر کشور پراکنده اند را بازدید کنید. از المپیای باستانی جایی که اولین بازی های المپیک برگزار شد تا پارتنون و آگورا در آتن جایی که دموکراسی متولد شد و همچنین جزیره کرت و موکنای که پیشگاه تمدن شگفت انگیز یونان باستان اند.

 1. مقصدی مناسب برای همه سلیقه ها :

یونان یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی جهان است. تقریبا ۱۶٫۵ میلیون توریست در سال از این کشور بازدید می کنند. این کشور با جاذبه های متنوع خود تمام نیاز های سلیقه های مختلف را پاسخ می دهد. چه به دنبال سواحل و روستاهای بکر برای آرامش باشید و چه همهمه و شلوغی شهرهای مدرن ، در هر صورت یونان مکان مناسبی برای شماست.

یونان جاییست که شما می توانید به ماجراجویی بپردازید، ورزش کنید و به اردو بروید و مجذوب تاریخ و هنر آن شوید . شما می توانید تجربیات تازه ای در این کشور به دست آورید.

 1. اقتصاد احیا شده :

بحران اقتصادی در حال پیشرفت که از سال ۲۰۰۸ شروع شد یونان را هم تحت تاثیر خود قرار داد. گرچه نشانه هایی از بهبود این بحران در حال نمایان شدن است. با حمایت IMF ( صندوق بین المللی پول )، کمیسه اروپا و بانک مرکزی اروپا کسری بودجه کاهش پیدا کرده و در نتیجه تولید ناخالص داخلی توانست زیر ۳% باقی بماند و این کشور توانست به رشد اقتصادی پایدار دست یابد.

 1. سیستم مراقبت بهداشتی :

یونان به خاطر دارا بودن سیستم مراقبت های بهداشتی بسیار عالی شناخته شده است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، زمانی که سازمان بهداشت جهانی ۱۹۱ کشور را رتبه بندی کرد یونان جایگاه چهاردهم را به دست آورد. رتبه ای که از کشورهایی مانند آلمان، انگلستان و قبرس بالاتر بوده است.

 1. امنیت :

در یونان هرکس به راحتی می تواند در خیابان ها بدون هیچ ترسی حتی در شب قدم بزند، به ویژه شهرهای بزرگ مانند آتن و سالونیکا، که آب و هوای مطبوع و ملایم آنها مردم را ترغیب می کند تا نزدیک صبح خارج از خانه بمانند و این باعث ایجاد جو با نشاط و زنده در طول شبانه روز در شهرها می شود.