زندگی در ونکوور، استان بریتیش کلمبیا(BC)

ونکوور:

 • سومین کلان شهر پرجمعیت کاناداست.
 • دارای ۶۷۵٫۰۰ نفر جمعیت می باشد.
 • ۵ میلیون نفر جمعیت شهر نشین دارد.
 • در منطقه زلزله خیز واقع شده است.
 • تابستان های گرم و آفتابی دارد.
 • زمستان های بارانی، مه آلود و ابری، و معتدل( به نسبت دیگر شهر های کانادا) دارد.
 • در تحقیقات بهترین شهر های جهان، مرتبا جزء بهترین ها می باشد.
 • گرانترین بازار املاک کانادا را دارا ست.
 • یک از تمیزترین شهرهای کانادا می باشد.
 • با ماشین ۴۵ دقیقه با مرز امریکا، و دو و نیم ساعت تا شهر سیاتل استان واشنگتن فاصله دارد.
 • شهری انگلیسی زبان است.
 • حدود ۸۰۰ هزار سکنه که به زبان های غیر از انگلیسی در خانه های شان صحبت می کنند، دارد. حدودأ زبان های چینی ۲۸۰ هزار و پونجابی ۱۰۰ هزار از این دست زبان ها را تشکیل می دهند.
 • ایالات متحده امریکا جنوبی ترین حد مرزی کلان شهر ونکوور می باشد.
 • طبق یافته های واحد اطلاع رسانی اقتصادی، ونکوور دارای بالاترین هزینه های زندگی در میان شهرهای کانادا در سال ۲۰۱۹ می باشد.

 

جغرافیا و آب و هوا

ونکوور در ساحل غربی کانادا در اقیانوس آرام واقع می باشد. بزرگترین شهر در استان BC می باشد، و بخاطر موقعیت مکانی اش نسبت به اقیانوس آرام، یکی از مهمترین بنادر برای صادرات محصولات کانادایی به آسیا و ساحل غربی ایالات متحده امریکا می باشد.

آب و هوای ونکوور به طرز باور نکردنی طبق استاندارد های کانادا، معتدل است؛ بی شک گرمترین زمستان ها را در میان شهرهای بزرگ دارد.

زمستان های معتدل به دلیل ترکیبی از تأثیرات ملایم اقیانوس آرام و کوه های راکی است، که از ورود هوای سرد زمستانی از دیگر مناطق قاره جلوگیری می کند.

بارش برف در ونکوور بطور میانگین یازده روز در سال، به ندرت عمق برف به بیشتر از چندین سانتیمتر می رسد.

عمق برف بیش از ۱ سانتی‌متر در حدود ۱۰ روز در سال در ونکوور در مقایسه با حدود ۶۵ روز در تورنتو مشاهده می‌شود.

ونکوور یکی از مرطوب ترین و مه آلودترین آب و هوای شهرهای کانادا را دارد. گاهی اوقات، در زمستان، به نظر می رسد که باران هرگز متوقف نمی شود.

برای جبران زمستان های مرطوب، ونکوور معمولاً از هوای تابستانی عالی برخوردار است که با روزهای بسیار دلپذیر و گرم همراه با آفتاب فراوان مشخص می شود.
ونکوور همچنین با اکثر شهرهای دیگر کانادا تفاوت دارد زیرا دارای بهار و پاییز واقعی است. در بسیاری از شهرهای کانادا اغلب به نظر می رسد که هوای گرم و تابستانی در عرض چند هفته یا حتی چند روز جایگزین هوای سرد و زمستانی می شود.

ونکوور دارای آب و هوای دریایی غربی است، از این رو آب و هوای آن می تواند در طول سال متغیر باشد.

جدول دمای ایالت بریتیش کلمبی (ونکوور) در ماه های مختلف سال

ماه سال 

متوسط حداکثر دمای روزانه
(°C) 

متوسط حداقل دمای روزانه  (°C) 

متوسط ساعات آفتابی در طول روز

 

متوسط روزهای بارانی
 

متوسط روزهای برفی 

عمق متوسط برف روی زمین

(سانتی متر)

 

سرعت متوسط باد

(کیلومتر بر ساعت)

 

ژانویه ۶ ۱ ۲ ۱۷ ۴ ۰ ۱۰
فوریه ۸ ۱ ۳٫۰ ۱۵ ۲ ۰ ۱۲
مارس ۱۰ ۳ ۴٫۳ ۱۷ ۱ ۰ ۱۳
آوریل ۱۳ ۵ ۶٫۱ ۱۴ ۰ ۰ ۱۳
می ۱۶ ۸ ۷٫۴ ۱۳ ۰ ۰ ۱۲
جون ۱۹ ۱۱ ۷٫۶ ۱۱ ۰ ۰ ۱۲
جولای ۲۲ ۱۳ ۹٫۵ ۷ ۰ ۰ ۱۲
آگوست ۲۲ ۱۳ ۸٫۶ ۷ ۰ ۰ ۱۱
سپتامبر ۱۹ ۱۱ ۶٫۶ ۹ ۰ ۰ ۱۱
اکتبر ۱۴ ۷ ۴٫۰ ۱۴ ۰ ۰ ۱۱
نوامبر ۹ ۳ ۲٫۱ ۲۰ ۱ ۰ ۱۲
دسامبر ۶ ۱ ۱٫۸ ۱۸ ۳ ۰ ۱۲

خصوصیات

ونکوور از لحاظ نژادی، شهری متفاوت است. حدود ۵۰ درصد از ساکنین شهر و ۴۴ درصد از ساکنین کلان شهر ونکوور، انگلیسی را به عنوان زبان اول صحبت نمی کنند.

ونکوور مفتخر به یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی کردن است؛ بطور مداوم در بین ده رتبه اول شهرهای برتر برای زندگی کردن می باشد.

آوازه شهر بخاطر برنامه های خلاقانه در زمینه های جوابگو بودن، دسترسی داشتن، و اختصاصی بودن محیطی می باشد.

مردم شهر مهربان و باادب هستند، اما تعدادی از تازه واردان دریافته اند که ونکووری ها مردمی نسبتأ خشک و بسیار سخت میتوان با آنها دوست شد.

براساس مجله فوربس، ونکوور دهمین شهر پاکیزه دنیا است.

اغلب دو شهر ونکوور و تورنتو با هم مقایسه می شوند. بطور کلی، شهر ونکوور نسبت به تورنتو کمتر شلوغ است و حس راحتی بیشتری در آن وجود دارد.

از لحاظ تجاری، در شهر ونکوور مشاغل اداری، خدماتی، و کمتر صنعتی نسبت به شهر تورنتو وجود دارد.

 

تجارت و مشاغل

استان بریتیش کلمبیا، به مرکزیت تجاری شهر ونکوور، یکی از با ارزش ترین اقتصاد های کانادا را داراست. این شهر یکی از بزرگترین مراکز صنعتی کانادا محسوب می شود و اقتصادی بسیار متنوع دارد.

بزرگترین بندر کانادا در شهر ونکوور است، که روزانه ۲۰۰ میلیون دلار محموله در آن معامله می شود. این بندر در امریکای شمالی برای صادرات رتبه اول است، و براساس موسسه حقوقی interVISTAS، هفت میلیارد دلار برای هزینه های کارگران و کارمندان به همراه ۱۱۵ هزار شغل های وابسته در سراسر کشور ایجاد می کند.

همچنین ونکوور خاستگاه دیگر صنایع مختلفی همچون بیوتکنولوژی، سوخت های جایگزین و توسعه نرم افزار است. هنر های الکترونیک هزار کارمند را در برن ابی استخدام نمود، که آن را به بزرگترین استودیوی بازی تبدیل کرده است.

QLT یک شرکت جهانی بیودارویی، که در شهر ونکوور واقع است، ۳۵۰ نفر را در بخش تحقیق و تکنولوژی استخدام کرد.

MDA (مک دونالد، دتویلر و شرکا) بیش از هزار نفر استخدام کردند و در بخش های ماهواره و تکنولوژی سیستم اطلاعات مشغول به کار شدند.

شرکت Ballard Power System، که تکنولوژی توسعه باتری های برقی را برعهده دارد، حدود ۷۰۰ کارمند در برنابی  دارد.

شرکت های  تکنولوژیکی برون مرزی همچون Ericsson، IBM، Intel، Kodak، Microsoft، و Nokia در ونکوور واقع شده اند.

اداره مرکزی بانک HSBC  همانند دیگر شرکت های معدنی و جنگل بانی در ونکوور واقع شده است.

اما در ونکوور دفاتر مرکزی شرکت های بزرگ نسبت به شهر های کلگری و تورنتو، کمتر هستند.

یک صنعت فیلم سازی – در بعضی مواقع آن را هالیوود شمال می نامند- در ونکوور توسعه یافته است که دومین تولید کننده  برنامه های تلویزیونی در اقصی نقاط امریکای شمالی  می باشد.

مکان های دیدنی ونکوور این اطمینان را به صنعت توریست می دهد که جای جای آن پاکیزه و سالم است.

ایالت BC و شهر ونکوور هر دو متحمل رکود اقتصادی جهانی شدند. اما نرخ بیکاری این ایالت بطور یکنواخت از متوسط کشور پایین تر بوده است.

ونکوور میزبان بازی های زمستانی المپیک و پارالمپیک سال ۲۰۱۰ بود. این دهکده اکنون شامل یک محیط چند منظوره با حدود هزار واحد مسکونی، فضای سبز و پارک ها، تعداد رو به افزون مغازه ها و فروشگاه های خدماتی است.

از جمله پروژه های ساخت و ساز در حال اجرا در سال ۲۰۲۰ پروژه ساختمانی SENAKW به ارزش ۳ میلیارد دلار و یک خط جدید مترو به طول ۶ کیلومتر به صورت خطی (صاف) برای افزودن به خط Millennium می باشند.

تأثیرات ویروس همه گیر کرونا به شهر ونکوور آسیب رسانده است و نرخ  ۴ درصدی بیکاری در ماه ژانویه ۲۰۲۰ را به ۱۴ درصد در ماه می افزایش داده است.

این رشد انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۰ معکوس شود و پیش بینی رشد بیش از ۶ درصد برای سال ۲۰۲۱  می شود.

 

تحصیل

ونکوور دارای دو دانشگاه بزرگ است: دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) و دانشگاه سیمون فریزر(Simon Fraser)

دانشگاه BC بر اساس مؤسسه Tmes Higher دومین دانشگاه کانادا و رتبه ۳۷ در جهان را داراست. دانشگاه Simon Fraser بر اساس مجله مکلینز برترین دانشگاه جامع کانادا طی ۶ سال اخیر شناخته شده است.

دانشکده صنعتی BC  پلی تکنیک آموزشی دارد و در رشته های مختلف مدرک ارائه می کند.

ونکوور همچنین چندین دانشکده مشترک و دانشگاه هنر و طراحی Emily Carr ، مدرسه فیلم سازی ونکوور ، و یک مدرسه خصوصی هنر های سرگرم کننده را در خود جای داده است.

دولت مدرسه های ابتدایی و دبیرستان را بودجه می دهد و کیفیت آموزشی بالایی را بطور معمول برای دانش آموزان فراهم می آورد. مدرسه ای که بچه های شما درس می خوانند بر اساس محل زندگی شما تعیین خواهد شد مگر اینکه خودتان مدرسه خصوصی انتخاب کنید.

بنابراین واضح است که از بعضی مدرسه های پایین شهر و محله های فقیر نشین که با مسائل معیشتی همراه است و بکارگیری تمام توانایی بچه ها را سخت تر می کند دوری کنید.

 

دبیرستان های دولتی که بهترین عملکرد آموزشی را در ونکوور و اطراف آن داشته اند عبارتند از:

›› Semiahmoo Secondary, Surrey

›› Lord Byng, Vancouver

›› Sentinel, West Vancouver

›› Rockridge, West Vancouver

›› Sir Winston Churchill, Vancouver

›› Langley Fine Arts, Fort Langley

این مدارس نتایج بهتری نسبت به مدارس خصوصی داشته اند.

همچنین مدارس غیر دولتی با تنوع زیاد وجود دارد. در زیر به چندین مدرسه غیر دولتی ونکوور با بهترین عملکرد آموزشی اشاره شده است:

›› Little Flower, Vancouver

›› Crofton House, Vancouver

›› Mulgrave School, Vancouver

›› West Point Grey, Vancouver

›› York House, Vancouver

›› St John’s, Vancouver

›› Pacific Academy, Surrey

›› St George’s, Vancouver

›› Richmond Christian School, Richmond

›› Southridge, Surrey

›› Collingwood, West Vancouver

 

 

کجا را برای زندگی در ونکوور انتخاب کنیم

ونکوور شهری گران برای زندگی است. این شهر گرانترین بازار ملک را در کانادا دارد و براساس مؤسسه Demographia سومین کلان شهر با هزینه های زندگی بالا در دنیا پس از هنگ کنگ و سیدنی است.

در این شهر به منظور کاهش هزینه های مسکن سیاست های مختلفی از جمله خانه های مشترک، خانه های متراکم، و سویيت های فرعی قانونی پیشنهاد شده است.( یک سوییت فرعی همانند یک خانه مستقل است که ورودی، فضای داخلی، آشپزخانه، حمام دستشویی جداگانه دارد.) همچنین تعداد زیادی از مردم در آپارتمان های اجاره ای سر به فلک کشیده زندگی می کنند.

به دلیل محصور بودن ونکوور با دریا و کوه ها هر گونه توسعه در این شهر نسبت به دیگر مناطق با محدودیت روبرو می شود، در نتیجه خانه های متراکم در ونکوور بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. در نیمه سال ۲۰۲۰ متوسط قیمت مسکن در ونکوور ۱٫۰۳۶٫۰۰۰ دلار رسیده است که در مقایسه با دیگر شهرها همچون تورنتو ۸۷۰٫۰۰۰ دلار، کلگری ۴۱۰٫۰۰۰ دلار، اتاوا ۴۷۹٫۰۰۰ دلار، و یا مونترال۴۳۵٫۰۰۰ دلار، بسیار گرانتر است.

براساس آمار هیئت مستغلات ونکوور که در ماه می منتشر کرد قیمت خرید یک دستگاه خانه برای خانه های به هم چسبیده به شرح زیر می باشد:

 

$۵۴۸,۴۰۰ in Maple Ridge; $974,200 in North Vancouver; $793,500 in Richmond; $773,400 in Burnaby South; $905,000 in Vancouver East; $1,125,000 in Vancouver West; and $633,000 in Pitt Meadows.

 

برای آپارتمان های مفروز(ازهم جدا) قیمت بصورت زیر می باشد:

$۳۶۰,۵۰۰ in Maple Ridge; $577,200 in North Vancouver; $652,800 in Richmond; $678,900 in Burnaby South; $595,300 in Vancouver East; $801,300 in Vancouver West; and $500,100 in Pitt Meadows.

بیشتر خانه های استیجاری در ونکوور مبله نیستند و اجاره ها ۱۲ ماهه هستند. اجاره ماهانه برای سوییت های مختلف بصورت زیر ارزیابی شده است:

از ۱٫۷۰۰ دلار برای یک اتاقه و از ۲٫۲۰۰ دلار برای دو اتاقه در ریچموند؛ از ۱٫۲۰۰ دلار برای یک اتاقه و از ۱٫۶۰۰ دلار برای دو اتاقه در دلتا،ساری، و لنگلی می باشد.

بهترین محله های ونکوور در مرکز شهر، سمت غربی مرکز شهر، و سمت بالای پل به طرف ساحل شمالی ( ونکوور غربی و شمالی) واقع شده اند. ونکوور شمالی کمترین میزان جنایت در کانادا را دارد. سمت غربی قلب شهر گرانترین محله است، در حالی که شرق مرکز شهر فقیر نشین تر و با میزان جنایت بیشتر است.

بعضی از قسمت های شرقی شهر با برخی از بدترین مشکلات مواد مخدر و بی خانمانی رو به رو شده اند. کمی آن طرف تر جایی مانند برنابی ارزانتر از ساحل شمالی یا مرکز شهر خواهد بود و مناطقی مقرون بصرفه و متناسب برای خانواده ها مانند Coquitlam، Port Coquitlam، Port Moody، Delta، surrey، و Langley وجود دارد.

متوسط اجاره ماهانه یک خانه سه اتاقه در Burnaby 2.100 دلار، در Delta 2.400 دلار و در Port Moody 3.000 دلار خواهد بود. هر یک از این مناطق چندین محله فقیرنشین دارند که خانواده هایی که به ونکوور می آیند از رفتن به آن محله ها دوری می کنند، اما از طرفی دیگر مکان های بسیار عالی برای زندگی که تسهیلات قابل قبول فراوانی در آنجا یافت میشود هم به اندازه کافی وجود دارد.

 

محیط و تفریحات

ونکوور شهری تمیز و مناسب برای زندگی است؛ این خصوصیات از ترکیبی از محیط های طبیعی زیبا و سیاست های محیط زیستی دولت نشأت می گیرد. رشد سریع جمعیت( دو برابر شدن طی ۲۰ سال گذشته) موجب افزایش بی رویه استفاده از وسایل نقلیه شده است. با این وجود نمودار آلوده کننده های اصلی روند نزولی پیدا کرده است که نشان دهنده سیاست های محیط زیستی موفق است.

بخش حمل و نقل عمومی در ونکوور متنوع می باشد، از اتوبوس های شهری و دریایی گرفته تا خدمات ریلی رفت و برگشتی. شرکت Coast Mountain Bus در ایالت ونکوور خدمات رسانی می کند و کلیه اتوبوس های درون شهری برقی می باشد. The Sky Train یک سیستم ریلی بسیار گسترده است و خدمات مداوم و مؤثری را ارائه می دهد. سیستم ریلی The West Coast Express که یک سیستم راه آهن درون منطقه ای BC می باشد، مرکز شهر ونکوور را به شهرهای مختلف در استان وصل می کند.

ونکوور تنها یک آزاد راه ( Highway 1 ) دارد که از قسمت شمال شرقی شهر می گذرد. لاین های دوچرخه سواری در سرتاسر شهر وجود دارد که با وجود یک هوای متبوع در طول سال، استفاده از دوچرخه را به عنوان مهمترین وسیله نقلیه بیشتر معقول می سازد. بیشتر مردم در ونکوور نسبت به دیگر شهرهای کانادایی پیاده و یا با دوچرخه سر کار می روند.

 

در ونکوور چه کنیم

ونکوور دارای منظره ( چشم انداز ) معروف و در حال رشد، رستوران های متنوع از ملیت های مختلف، مجال هایی برای تفریحات خارج از خانه در تمام مدت سال و رویدادهای ورزشی مختلفی می باشد. ونکوور شهر موسیقی کانادایی است؛ گالری هنر ونکوور یکی از اصلی ترین چشم اندازهای هنری است، و همچنین موزه این شهر شهرت دارد. همچنین یک صحنه هنری برای اجرای برجسته به همراه شماری از شرکت های تئاتری وجود دارد. ونکوور هر ساله میزبان فستیوال Fringe  و یک فستیوال بین المللی فیلم می باشد. با وجود این جاذبه ها، هر کس به دنبال فعالیت های فرهنگی مهم است توصیه می شود که به شهر تورنتو برود.

از سوی دیگر، ونکوور از لحاظ آب و هوا، نزدیکی به دریا، کوه ها، رودخانه ها، دریاچه ها و ساحل ها بر تورنتو برتری دارد. ونکوور یک مقصد برای تفریحات خارج از خانه در تمام مدت سال در سطح جهانی می باشد. دوچرخه سواری، گلف، قایق رانی، پیاده روی، کانو سواری، اسکی بازی، اسنوبورد از جمله ورزشهای معروف هستند.

نتیجه همه ی این جنب و جوش ها و فعالیت های سالانه این است که میزان چاقی بزرگسالان در ونکوور-۱۲%- نسبت به متوسط کانادا-۲۳%- بسیار پایین تر می باشد.

بیش از ۳۲۰۰ آکر ( جریب فرنگی معادل ۴۰۴۷ مترمربع ) پارک وجود دارد که بزرگترین آنها پارک Stanley است. ونکوور خاستگاه شش تیم ورزشی حرفه ای شامل دو تیم هاکی روی یخ، یک تیم بیس بال، فوتبال امریکایی و فوتبال می باشد.

 

خلاصه

ونکوور کلان شهری است که نسبت به اغلب شهرها پیشنهاد های متفاوتی دارد. با داشتن یک مرکز شهر بزرگ، این شهر صحنه هنری غنی، غذا های متنوع و رویداد های ورزشی را عرضه می دارد. بالاتر از همه، ونکوور با اقیانوس و کوه ها محصور شده است که باعث وجود هوای معتدل می شود و  اجازه می دهد در تمام طول سال فعالیت های تفریحی خارج از خانه داشته باشید. قیمت مسکن بیشترین هزینه را در کشور داراست، و میزان جرم و جنایت در مقایسه با دیگر شهرهای کانادا بالا است.

 

نقاط ضعف ونکوور

 • گران قیمت ترین خانه ها: بالاترین در کانادا ( اجاره رایج تر است )
 • بالاترین هزینه های زندگی در بین شهر های امریکای شمالی
 • میزان جرم و جنایت بیشتر نسبت به تورنتو ( حدود ۳۰ درصد بیشتر ) و نسبت به کلگری ( بیش از ۷۰ درصد )
 • زمستان های بارانی و ابری
 • رشد سریع جمعیت

 

نقاط قوت ونکوور

 • میزان چاقی پایین تر از متوسط
 • پایین ترین میزان سیگار کشیدن در کانادا
 • سلامت ترین و کهنسال ترین مردم در کانادا
 • از هر شش نفر یک نفر پیاده یا با دو چرخه سر کار میرود – بسیار بالاتر از میزان معمول در کانادا
 • دارای یک صنعت فیلم در حال رشد
 • اقتصادی قوی با دامنه گسترده ای از صنایع و فرصت ها
 • دارای هوایی بسیار معتدل، به ندرت برفی
 • تابستان های به نسبت گرم و خشک و آفتابی
 • سرزمین بسیار زیبا و منظره های دریای دامنه وسیعی از انتخاب ها را برای تفریحات در تمام مدت سال ارایه می دهد.
 • یک سیستم حمل و نقل گسترده الکتریکی
 • هوای بسیار پاک
 • دایما جزء سه شهر برتر دنیا برای زندگی کردن

 

مهاجرت به کانادا