کشور فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی می‌باشد و یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی در دریای مدیترانه و در اقیانوس اطلس است. (دو کشور دیگر عبارتند از اسپانیا و مراکش).

آب و هوای کشور فرانسه

شمال و شمال شرقی فرانسه دارای آب ‌و هوای معتدل است. بخش های جنوبی نیز آب ‌و هوای مدیترانه‌ای دارند. بخش‌های غربی کشور فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است. در این مناطق میزان بارش باران بالا است و زمستان‌ هایی معتدل و تابستان‌ هایی گرم را داراست. سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌ هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌ هایی سرد برخوردارند.

جمعیت کشور فرانسه

فرانسه بزرگترین کشور در اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در سراسر قاره اروپا به ‌شمار می‌آید. جمعیت کشور فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است. با این شمار، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت پس از آلمان در اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. پایتخت فرانسه، شهر پاریس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ در فرانسه است.

قانون کشور فرانسه

قانون اساسی فرانسه برپایه یک همه پرسی در ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده است. این قانون تأکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که مردم در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند. اعلامیه حقوق انسان و شهروند که در انقلاب فرانسه تدوین شد. در نوع خود یکی از نخستین سندهای تاریخی در این زمینه به شمار می‌آید، به گونه‌ ای بیانگر باورهای این کشور است.

مهم‌ترین شهرهای کشور فرانسه

بوردو یکی از شهرهای مهم فرانسه است. این شهر در ناحیه آکیتن قرار دارد و زادگاه کسانی چون مونتسکیو و میشل دومونتنی است. شهر بعدی مهم در کشور فرانسه مارسی است. این شهر پس از پاریس، بیشترین جمعیت را در فرانسه دارد. همچنین در این شهر، دومین بندر دریای مدیترانه قرار گرفته که آن را به قطب مهم صنعت و خدمات فرانسه تبدیل کرده است. یکی دیگر از شهرهای مهم فرانسه لیل نام دارد که در ناحیه شمالی نور-پا-دو-کاله واقع شده و بیش از ۲۲۸٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد. لیون نیز سومین شهر بزرگ این کشور محسوب می‌شود و به‌عنوان یکی از قطب‌های اقتصاد مهم فرانسه در حال فعالیت است. همچنین این شهر با داشتن بیش از ۱۵۵٬۰۰۰ دانشجو از مهم‌ترین مراکز دانشجویی قاره اروپا محسوب می‌شود.

شهرهای مون‌پلیه، نانسی، استراسبورگ، نانت، تولوز، گرونوبل و نیس هم از مهم ترین شهرهای کشور فرانسه محسوب می شوند.

زبان و مذهب مردم کشور فرانسه

زبان رسمی و اداری کشور فرانسه، فرانسوی بوده و ریشه آن به زبان لاتین برمی‌گردد. در برخی مناطق این کشور صبحت به زبان‌های مختلفی از جمله آلمانی، باسک و… هم رواج دارد. از نظر مذهبی نیز فرانسه کشوری سکولار است و آزادی مذهبی در آنجا حکمفرما است، اما در بین جمعیت این کشور بیش از همه مذهب کاتولیک رواج دارد. پس از مذهب کاتولیک، مسیحیان پروتستان، یهودیان و در آخر هم مسلمانان بیشترین جمعیت را در این کشور دارند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور فرانسه

در تاریخِ هنر، مد و ادبیات، فرانسه بسیار مهم و تأثیرگذار بوده و هنرمندان و ادبیان زیادی تربیت کرده است؛ وجود بناهای تاریخی، موزه‌ها، سالن‌های سینما و نمایش در این کشور اثبات این ماجرا خواهد بود. مردم فرانسه، بسیار مبادی آداب هستند و هنگام مواجه با افراد غریبه از لفظ «شما» استفاده می‌کنند. همچنین صدا زدن افراد غیرصمیمی با نام کوچک، نزد مردم این کشور بسیار ناپسندیده است.

مسئله مهم دیگر نزد فرانسویان آشپزی است و در هر منطقه، باتوجه به مواد اولیه‌ی در دسترس غذاهای مختلفی طبخ می‌شود و سرو آن‌ها هم پیرو رسوم خاصی است. استفاده از عطر و ادکلن نیز در میان فرانسویان جایگاه خاصی دارد و همانطور که میدانید کشور فرانسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان عطر در جهان است.

مشاغل پردرآمد در کشور فرانسه

در کشور فرانسه بیشترین دستمزدها متعلق به اعضای هیئت‌ مدیرهٔ شرکت‌ها، پزشکان، کارگزاران بورس و مقامات بلندپایهٔ دولتی است. اما به غیر از این موارد خاص، مشاغل زیر جزو پردرآمدترین مشاغل کشور فرانسه به شمار می‌روند:

 • خلبان هواپیما – ۸۸ هزار یورو
 • مشاور مالی – ۷۴ هزار یورو
 • افسر پلیس – ۷۴ هزار یورو
 • مدیر بازاریابی – ۷۲ هزار یورو
 • متخصص بیگ دیتا – ۱۴۰ هزار یورو
 • برنامه نویس و توسعه دهندهٔ اپلیکیشن – ۱۳۰ هزار یورو
 • متخصص امنیت اطلاعات – ۱۲۵ هزار یورو
 • مدیر فناوری اطلاعات – ۱۲۰ هزار یورو
 • کارمندان دولت – ۱۰۰ هزار یورو

بهداشت و درمان در کشور فرانسه 

تمامی خدمات بهداشت دولتی در فرانسه رایگان است. شهروندان و مهاجران می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از خدمات درمانی فرانسه بهره ببرند. کشور فرانسه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک پزشک معالج دارد. پزشکان مستقر در فرانسه اغلب افراد معتبر علمی در جهان هستند و این کشور به هیچ عنوان با کمبود کادر بهداشتی و درمانی روبرو نیست. خوب است بدانید که سیستم درمانی فرانسه از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیل شده است. بخشی از خدمات بهداشتی توسط دولت و برخی دیگر توسط بیمه‌های خصوصی ارائه می‌شوند.

سیستم درمانی فرانسه برای زنان و کودکان 

پزشکان زنان در فرانسه از بهترین کادر جهانی هستند و مراجعین می‌توانند بدون سفر به این کشور اقدام به انتخاب معالج خود کنند. متقاضیان از طریق وبسایت Ameli می‌توانند با توجه به دیدگاه مراجعین قبلی، پزشک مورد نظرشان را انتخاب کنند. معمولا عمده هزینه‌های بارداری شهروندان زن توسط بیمه سلامت در فرانسه پرداخت می‌شود.

کودکان نیز در فرانسه می‌توانند از بیمه‌های درمانی قیم خود استفاده کنند. همچنین، افراد تا قبل از ۱۸سالگی می‌توانند از خدمات رایگان معاینه دندانپزشکی استفاده کنند. کودکان قبل از سن ۶ سالگی ملزم به انجام ۲۰ غربالگری رایگان هستند. پس از ۶ سالگی، تمام غربالگری ها به صورت سالیانه انجام می‌شوند. غربالگری یک اقدام ضروری برای کودکان درفرانسه است که طی آن بیماریهای ژنتیکی، مشکلات یادگیری، اختلالات بینایی و شنوایی و دیابت بررسی می‌شوند. فرانسه برنامه دقیقی برای واکسیناسیون کودکان زیر ۱۳ سال دارد و رعایت آن برای تمامی شهروندان این کشور الزامی است.

بیمارستان‌ های کشور فرانسه

بیمارستان های فرانسه به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. کلینیک های خصوصی از قوانین درمانی فرانسه معاف نیستند و همه آنها زیر نظر نظام بهداشتی این کشور خدماتشان را ارائه می‌دهند. هزینه‌های مربوط به اسکان و غذا در زمان درمان توسط بیمه سلامت فرانسه تامین نمی‌شوند. اگر چه شهروندانی که بیمه تکمیلی فرانسه را دارند، می‌توانند از مزیت تامین اسکان و غذا در زمان معالجه بهره ببرند.

هزینه‌ دارو در کشور فرانسه مطابق با بیمه افراد پرداخت می‌شود. اگر فقط برای درمان به فرانسه سفر می‌کنید، باید هزینه داروها را آزاد و بدون احتساب بیمه پرداخت نمائید. معمولا حدود ۱۵ تا ۶۵ درصد هزینه دارو را بیمه سلامت فرانسه پرداخت می‌کند.

هزینه درمان در فرانسه

توجه کنید که اکثر خدمات پزشکی درمانی در فرانسه رایگان هستند و بیمه سلامت این کشور تا سقف ۷۰ درصد از هزینه‌های معالجه را بر عهده می‌گیرد. در فرانسه افراد ابتدا شخصا تمام هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند و پس از آن با ارائه گواهی، بازپرداخت هزینه‌ها را دریافت می‌کنند. شهروندان می‌توانند برای جبران ۳۰ درصد هزینه‌هایی که دولت فرانسه آنها را نمی‌پردازد، از بیمه‌های تکمیلی و خصوصی استفاده کنند.

شما باید برای حداقل ۳ ماه ساکن قانونی در کشور فرانسه باشید تا بتوانید برای بیمه دولتی CPAM ثبت نام کنید. با موافقت با شرایط و ثبت نام شما در سامانه خدمات درمانی دولتی فرانسه، یک کارت سلامت carte vitale به شما داده می شود که حاوی تمامی اطلاعات مورد نیاز برای پوشش هزینه های مراقبت های بهداشتی و درمانی است.

بنابر این، زمانی که به پزشک مراجعه کرده و یا نیاز به تهیه نسخه ای را دارید، ملزم به پرداخت هزینه کمی هستید که بعداً به شما بازپرداخت می شود. برای مثال هزینه ویزیت دکتر عمومی ۲۳ یورو است که با بازپرداخت ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی بیمه، هزینه نهایی شما در حدود کمتر از ۶ یورو خواهد شد.

بیمه سلامت فرانسه

بیمه سلامت یکی از موضوعات ضروری سیستم خدمات پزشکی درمانی در فرانسه است. تمامی شهروندان فرانسه باید تحت پوشش بیمه سلامت این کشور باشند. علاوه بر این، بیمه سلامت مزایای بسیار زیادی را برای شهروندان فرانسه اعم از کاهش قابل توجه هزینه‌های درمان بوجود می‌آورد.

نظام آموزشی کشور فرانسه

اکثر مدارس در کشور فرانسه به صورت دولتی و رایگان هستند. وزارت آموزش و پرورش ملی، مسئولیت آموزش را در سراسر کشور فرانسه بر عهده دارد و قوانین را تعیین می‌کند. سیستم آموزش فرانسه به سخت‌گیری شهرت دارد، اما روند کیفی آموزش طبق برنامه‌های وزارت آموزش ملی به گونه‌ای تنظیم شده که در تمام مناطق کیفیت آموزش یکسان است.

زبان رسمی تحصیل در این کشور زبان فرانسوی است و عمده مدارس این کشور به صورت رایگان و دولتی اداره می‌شوند.

در نظام آموزشی فرانسه، چرخه یادگیری در ۵ دوره تقسیم بندی می‌شود:

۱- دوره اول ماترناله یا پیش دبستانی

۲- دوره پایه شامل سه سال CP, CE1, CE2 (دوره کلاس‌های اول، دوم، سوم)

۳- دوره تثبیت شامل CM1, CM2, 6e (دوره کلاس‌های چهارم، پنجم، ششم)

۴- دوره پیشرفته شامل ۵e ،۴e ،۳e (دوره کلاس‌های هفتم، هشتم، نهم)

۵- دوره پایانی یا ترمینال که شامل ۲de, 1re, terminale (دوره کلاس‌های دهم، یازدهم، دوازدهم)

توجه داشته باشید دوره پیش دبستانی در نظام آموزشی فرانسه اجباری است و از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۱۹ آموزش، از ۳ سالگی اجباری شده است. طبق آمار رسمی وزارت آموزش فرانسه ۶۹ درصد جمعیت فرانسه دارای دیپلم هستند.

چهار مدرک دانشگاهی در فرانسه وجود دارد. مدرک لیسانس، مدرک تکنسین، مدرک کارشناسی ارشد و مدرک دکتری، مدارک صادره از دانشگاه‌های فرانسه هستند که تمامی از سوی وزارت آموزش عالی دولتی این کشور صادر و تایید می‌شوند.

پنج حوزه اصلی آموزش در فرانسه عبارت است از:

 • هنر – زبان
 • حقوق – اقتصاد – مدیریت – علوم سیاسی
 • علوم انسانی و اجتماعی (فلسفه، روانشناسی، جغرافیا، تاریخ، تاریخ هنر )
 • علم و تکنولوژی
 • سلامتی

هزینه های زندگی در فرانسه

میانگین هزینه‌های زندگی در فرانسه بالاست و پایتخت آن پاریس یکی از گران ترین شهرهای دنیا محسوب می شود.

هزینه زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در فرانسه بدون اجاره خانه نزدیک به ۳۰۰۰ یورو و برای یک فرد مجرد بیش از ۸۰۰ یورو است.هزینه خورد و خوراک برای یک نفر ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو تمام می‌شود و یک رستوران دو نفرهٔ معمولی می‌تواند تا ۵۰ یورو هزینه بردارد.

هزینه قبض و مخارج اولیهٔ خانه در کمترین حالت از ۱۴۰ یورو شروع و تا ۲۰۰ یورو برای یک خانوادهٔ بزرگتر آب می‌خورد.

ثبت نام فرزندان در مدارس دولتی فرانسه تقریباً رایگان است و برای مدارس خصوصی و معمولی، ماهانه ۶۰۰ یورو و برای مدارس اینترنشنال اسم و رسم‌دار، تا بیش از ۱۰ هزار یورو در سال هزینه دارد.
در کشور فرانسه تقریباً هفتاد درصد هزینه‌های درمانی توسط سیستم بهداشت و درمان عمومی تأمین شده و مابقی در قالب بیمه‌های خصوصی و هزینه‌های شخصی قرار می‌گیرد. اما روی هم رفته یک فرد جوان و فاقد بیماری‌های خاص، باید ماهانه ۷۰ یورو برای بیمه سلامتش کنار بگذارد.

اجاره یک واحد تک خواب در شهر پاریس، به راحتی مرز ۱۰۰۰ یورو را رد می‌کند و همین خانه در شهری مثل نانت با ۵۰۰ یورو قابل سکونت است. به طور میانگین، اجارهٔ یک خانه تک خوابه در فرانسه، در داخل شهر نزدیک به ۷۰۰ یورو و در حومه کمی بیش از ۵۰۰ یورو است. این ارقام برای یک آپارتمان سه خوابه به ۱۳۰۰ یورو در مرکز شهر و ۱۰۰۰ یورو در حومه تغییر می‌کند. البته باز هم تأکید می‌کنیم، قیمت‌های پاریس تخیلی‌تر از این حرف‌ها بوده و فاصلهٔ زیادی با میانگین کشور دارد.

اعتبار پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسه طبق یکی از معتبر ترین رنکینگ های جهانی در سال ۲۰۲۴ رتبه ۳ را از لحاظ  اعتبار پاسپورت در جهان دارد. با داشتن پاسپورت فرانسه می توان به ۱۷۷ کشور بدون ویزا سفر نمود. برای دریافت پاسپورت کشور فرانسه ابتدا باید اقامت موقت و سپس دائم این کشور را داشته باشید.

به صورت معمول، ۵ سال اقامت در کشور فرانسه لازم است تا بتوانید درخواست پاسپورت بدهید. دریافت پاسپورت هر کشور در اروپا کار آسانی نمی باشد. باید کاملا به دولت آن کشور اثبات نمایید که از هر جهت واجد شرایط زندگی در کشور فرانسه می باشید. شما باید زبان و تاریخ این کشور را به خوبی بدانید و مرتکب هیچ گونه جرم و جنایتی در آن کشور نشده باشید.

فرم ارزیابی رایگان ویزاهای تجاری اروپا

فرم ارزیابی رایگان ویزاهای تجاری اروپا

"*" indicates required fields

 

روش های اخذ اقامت کشور فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه