موسسه مهاجرتی ورناویزا با داشتن ۱۲ سال تجربه اخذ اقامت بین المللی، ضمن ارائه مشاوره تخصصی به روز ترین و کامل ترین قوانین مهاجرتی را در اختیار متقاضیان مهاجرت قرار می دهد.

در این مقاله با روش های دریافت اقامت اسپانیا به شرح ذیل آشنا می شوید:

 • اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی
 • اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک
 • اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی
 • اقامت اسپانیا ازطریق کار
 • اقامت اسپانیا از طریق تحصیل
 • اقامت اسپانیا از طریق ازدواج
 • اقامت اسپانیا از طریق تولد
 • اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

۱٫ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی یکی از ارزان ترین، سریعترین و آسان ترین روش های اخذ اقامت اروپا می‌باشد. افرادی که در ایران از توانایی مالی بالایی برخوردار هستند، با احراز درآمد ماهانه حداقل ۲۵۰۰ یورو می‌توانند اقامت اسپانیا را دریافت کنند. این درآمد به ازای همسر حدود ۱۰۰ و به ازای هر یک از فرزندان حدود ۵۰۰ یورو باید اضافه گردد.
اخذ ویزای تمکن مالی نیاز به مدرک زبان ندارد. در این روش شما اجازه کار استخدامی ندارید ولی خود می توانید بیزینس خود را راه اندازی نمایید. وکلای ما در کشور اسپانیا همراه شما خواهند بود. در حال حاضر این روش یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت اروپا می باشد که با توجه به شرایط فعلا بیماری کرونا نیاز به سفر تحقیقاتی نخواهد داشت.

منابع اثبات درآمد

۱٫سود سپرده بانکی      ۲٫اجاره نامه ملک      ۳٫حقوق بازنشستگی      ۴٫سود سهام شرکت بورسی
لازم به ذکر است مبلغ درآمد ماهیانه احراز شده توسط متقاضی اقامت اسپانیا برای یک سال باید در حساب بانکی ایشان در ایران موجود باشد.

متقاضی می‌تواند پس از گذشت ۵ سال از زمان دریافت این اقامت، درخواست اقامت دائم و پس از آن طبق قوانین مهاجرتی، پاسپورت دوم دریافت نماید.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا

۱٫تمام افرادی که اقامت اسپانیا را دریافت می‌کنند، باید حداقل ۶ ماه در سال را در کشور اسپانیا زندگی کنند.

۲٫با داشتن اقامت اسپانیا ، فرزندان ۶ تا ۱۸ سال، حتما باید در اسپانیا به مدرسه بروند.

۳٫متقاضی بعد از دریافت اقامت اسپانیا حتما باید در اسپانیا ملک مستقل اجاره کرده و یا خریداری نماید.

مدت اعتبار اقامت تمکن مالی اسپانیا

مدت اولیه کارت اقامت تمکن مالی، یک سال است که می‌تواند برای دو دوره دو ساله تمدید گردد. پس از زندگی در اسپانیا به مدت پنج سال، شخص متقاضی می‌تواند برای دریافت اجازه اقامت دائم اقدام کند. توجه فرمایید نگهداری مجوز اقامت اسپانیا نیاز به زندگی ۱۸۳ روز در سال در خاک کشور اسپانیا دارد. در صورت رعایت شرایط اقامت در اسپانیا در انتهای پنج سال دوم، متقاضی امکان اخذ پاسپورت کشور اسپانیا را خواهد داشت.

 مدارک لازم جهت اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

۱٫مدارک مالی (گواهی سود سپرده بانکی – اجاره نامه رسمی – حکم بازنشستگی و فیش حقوقی – گواهی سود سهام بورس) مربوط به متقاضی اقامت اسپانیا

۲٫پاسپورت

۳٫مدرک شغلی

۴٫چهار قطعه عکس

۵٫شناسنامه متقاضی و افراد تحت تکفل

۶٫گواهی عدم سوء پیشینه برای تمام افراد خانواده

لازم به ذکر است که متقاضی با گرفتن اقامت اسپانیا از روش تمکن مالی، فقط اجازه کار کردن از طریق ثبت شرکت را دارد و حق کار استخدامی‌ ندارد.

مدت پروسه دریافت اقامت اسپانیا از روش تمکن مالی ۴ ماه می‌باشد.

 مزایای دریافت اقامت اسپانیا از روش تمکن مالی

۱٫ معاف از پرداخت مالیات سالانه

۲٫ عدم محدودیت سن

۳٫ سهولت در تمدید مجوز اقامت اسپانیا

۴٫ عدم نیاز به سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در اروپا

۵٫ امکان استفاده از بیمه های پزشکی و درمانی معتبر در عرصه بین المللی

۶٫ سهولت دریافت ویزای نقاط مختلف جهان از جمله امریکا و کانادا و انگلستان

۲٫ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری خرید ملک

با سرمایه گذاری در اسپانیا یا خرید ملک به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار یورو می‌توان اقامت اسپانیا از طریق ویزای طلایی ۵ ساله را اخذ کرد. متراژ و موقعیت ملک و همچنین نوع کاربری آن اهمیتی برای کشور اسپانیا ندارد و تنها نکته مهم داشتن ارزش ۵۰۰ هزار یورویی ملک خریداری شده است.

توجه: متاسفانه برخی منابع از امکان خرید ملک با مبالغ بسیار پایین تر و اخذ اقامت اسپانیا خبر می‌دهند. لازم به توضیح است که امکان خرید ملک های ارزان تر وجود دارد، اما برای سرمایه گذاری کمتر از ۵۰۰ هزار یورو، ویزای طلایی و اقامت بدون شرط حضور تعلق نمی گیرد. با سرمایه گذاری از ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار یورو شما می توانید یک اقامت یک ساله را در ابتدا دریافت نمایید که با رعایت قوانین اقامت می تواند هر دو سال یک بار نیز تمدید شود و در پایان ۵ سال با گذراندن مراحل قانونی می توانید اقامت دائم اسپانیا را کسب کرده و بعد درخواست پاسپورت اسپانیایی را ارائه دهید.

مبحث خرید ملک در اسپانیا بسیار حساس و تخصصی است و در صورت اقدام بدون تجربه کافی می تواند آسیب جبران ناپذیری به سرمایه متقاضی وارد کند. مشاوران ما با تماس تلفنی ،شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

۳٫ اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی

با تاسیس شرکت در اسپانیا، کار آفرینی نوآورانه و خلاقانه و یا اجرای پروژه های تجاری در اسپانیا می توان اقامت اسپانیا را کسب کرد که البته در این روش کسب و کار شما باید کار آفرینی و اشتغال زایی ایجاد نمایید و در اسپانیا تاثیر اقتصادی داشته باشد. همچنین می بایست منافع عمومی و یا نو آوری داشته باشد و حداقل یک نفر اسپانیایی را در این کسب و کار استخدام گردد. بنابر این نکته بسیار مهم و کلیدی در اقدام برای اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت، داشتن برنامه تجاری قوی برای کسب و کارتان در این کشور می باشد. موسسه مهاجرتی ورنا با کمک وکلای رسمی و مجرب خود، متقاضیان را در این خصوص یاری می کند.

۴٫ اقامت اسپانیا ازطریق کار

برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار متقاضی باید کارفرما و job offer داشته باشد تا برای ایشان دعوت نامه کاری ارسال شده و بتواند از این طریق وارد اسپانیا شده و مشغول به کار شود. پس از ۳ الی ۵ سال کار و پرداخت مالیات، متقاضی می‌تواند درخواست اقامت دائم اسپانیا را نماید. البته این امر سخت به نظر میرسد. زمانیکه کارفرما بخواهد برای شما دعوت نامه کاری ارسال نماید باید ابتدا آن شغل مورد نظر را در کشور خود ۳ ماه آگهی نموده اگر شخص مورد نظر پیدا نشد، می‌بایست ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی نماید و اگر در این بازه ی زمانی ۶ ماهه شخص مورد نظر برای شغل پیدا نشد آن زمان می‌تواند برای افراد غیر اروپایی دعوت نامه کاری ارسال نماید.

۵٫ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

تحصیل در اسپانیا برای اشخاص ایرانی در تمامی مقاطع امکان پذیر می‌باشد، دانشگاه های موجود در اسپانیا هم به زبان اسپانیایی و هم به زبان انگلیسی برای دانشجویان خدمات ارائه میدهند. اقامت اسپانیا از طریق تحصیل در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر می باشد. تحصیل در این مقاطع در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی انجام میگیرد. عموما افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی دارند، باید به زبان اسپانیایی تحصیل نمایند.

البته افراد دانشجو در اسپانیا ابتدا ویزای تحصیلی دریافت می‌نمایند و در صورتی که پس از تحصیل در اسپانیا به کاری مشغول شده و مالیات بپردازند می‌توانند کارت اقامت اسپانیا را دریافت نمایند.

۶٫ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

در این روش باید شخص متقاضی یک partner یا شخص مقابل را داشته باشد که قصد ازدواج با ایشان را داشته باشد و زمانی که فردی قصد ازدواج با یک تبعه را داشته باشد باید سابقه و موضوعاتی را به سفارت نشان دهد که بیانگر این باشد که هدف و قصد آنها زندگی با یکدیگر است. به این منظور می‌بایست مدارکی دال بر روابط آنها با یکدیگر و مدارک مالی که شخص میتواند از پس هزینه های همسر خود برآید، پس از ازدواج، سند ازدواج و مدارک هویتی و سایر مدارک مورد نیاز سفارت باید تهیه و به سفارت کشور اسپانیا ارائه شود.

۷٫ اقامت اسپانیا از طریق تولد

تابعیت کشورها بر اساس سیستم خاک یا خون می باشد. کشور اسپانیا نیز از سیستم خون پیروی می کند. با توجه به قاعده خون، افرادی تابعیت اسپانیا را نیز کسب می نمایند که والدینشان اسپانیایی باشند. ملاک بر این است یکی از والدین باید اسپانیایی باشد اما اگر نوزادی در اسپانیا به دنیا بیاید و والدین آن ناشناخته باشد به او نیزتابعیت اسپانیا تعلق می گیرد.

۸٫ اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

براساس کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو اگر فردی به واسطه مسائل سیاسی، نژادی، قومی و مذهبی جانش در خطر باشد، می‌تواند درخواست پناهندگی کند. بنابر این فقط افراد خاصی از این طریق واجد شرایط مهاجرت و اعلام پناهندگی خواهند بود. موسسه مهاجرتی ورناویزا مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی را به شما توصیه نمی‌کند چرا که مهاجرت از طریق اعلام پناهندگی با مشکلات بسیاری همراه است. افرادی بسیاری بوده اند که حتی نتوانسته اند سالم به خاک اروپا برسند و در این مسیر سخت و مشقت بار رسیدن به اروپا از راههایی چون دریا و کشتی جان خود را از دست داده اند یا مورد تجاوز قرار گرفته اند.

اقامت دائم اسپانیا

زمانیکه شخص خارجی با داشتن اجازه اقامت قانونی و پیوسته به مدت ۵ سال در کشور اسپانیا سکونت داشته باشد، وی حق سکونت نامحدود در اسپانیا را کسب کرده است، و همچنین حق دارد تا بدون محدودیت و در شرایط مساوی با شهروندان اسپانیایی به انجام کاری اشتغال پیدا کند و اصطلاحا اقامت دائم اسپانیا را اخذ کند.

به منظور کسب اقامت دائم اسپانیا، لازم است که شخص خارجی در طول مدت ۵ سال سکونت، بیش از ۶ ماه به طور یکجا از کشور اسپانیا خارج نبوده و در کل دوره های غیبتش بیش از یکسال نباشد. دارندگان این اقامت دائم باید هر ۵ سال یکبار، ۶۰ روز زودتر از تاریخ انقضای اقامت (تعطیلات شنبه ها، یکشنبه ها و تعطیلات بانکها محاسبه می‌شوند) و پرداخت مالیاتهای مربوطه برای تمدید آن اقدام کنند.

ابطال اقامت اسپانیا

شرایطی که منجر به ابطال مجوز اقامت اسپانیا خواهند شد عبارتند از:

 • تاریخ اعتبار مجوز اقامت اسپانیا به پایان برسد.
 • هنگامی که شخص دارنده مجوز اقامت مدتی بیشتر از شش ماه پیوسته خارج از اسپانیا باشد.
 • شخص خارجی مقیم، دیگر پشتیبانی مالی کافی، مساعدت بهداشتی یا مسکن مناسب نداشته باشد.
 • شرایط مطلوب برای اعطای اقامت از بین برود.
 • اطلاعات داده شده توسط شخص خارجی کذب باشند.
 • نداشتن گذرنامه معتبر مگر اینکه بتوانند ترتیبات لازمه را برای تمدید آن اجرا نمایند.

توجه: زن یا شوهر یا اعضای خانواده که اجازه اقامت اسپانیا را به واسطه دیگری کسب کرده اند، اقامت را حفظ خواهند کرد حتی اگر ارتباطات خانوادگی که بوسیله آن حق اقامت اسپانیا را گرفته اند از بین رفته باشد.

 

تابعیت و پاسپورت اسپانیا

اخذ تابعیت راههای مختلفی دارد. اما اخذ تابعیت پس از اقامت بدین شکل است که متقاضیانی که در اسپانیا زندگی می کنند، می توانند پس از حدود ۱۰ سال برای دریافت تابعیت و پاسپورت اسپانیا درخواست دهند. در این مرحله، آشنایی با زبان اسپانیایی و قبول شدن در امتحان شهروندی ضروری است.

پاسپورت اسپانیا از جمله معتبر ترین پاسپورت های جهان بوده و طبق یکی از معتبر ترین رده بندی ها، پاسپورت اسپانیا در رتبه ۱ و بالاتر از امریکا و سوییس قرار دارد. عکس زیر کشورهایی که با داشتن پاسپورت اسپانیا بدون نیاز به ویزا می توان به آنها سفر کرد را نشان می دهد.