تغییرات قوانین ویزای تخصصی استرالیا برای سال ۲۰۱۶
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۵
کامل ترین لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا
مرداد ۱۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

فعالیت های مهندسی در کانادا

فعالیت های مهندسی در کانادا

بخش قابل توجهی از مهاجران کانادا مهندسان هستند. این افراد با چند سال سابقه کار مهندسی وارد کانادا می شوند و اکثرا امیدوارند که در زمینه های کاری تحصیلی خود ادامه فعالیت دهند. متاسفانه مهندسین در همان بد و ورود با یک مشکل جدی مواجه می شوند.

 

بیشتر فعالیت های مهندسی نیازمند آن است که فرد، ابتدا مجوزی تحت عنوان Professional Engineer یا  P.Eng )در استان کبک ingیا Eng ( دریافت کرده باشد. اگر این مجوز یا بهتر بگویم عنوان را نداشته باشید نمی توانید در بسیاری از زمینه های مهندسی فعالیت کنید. طبق قانون مهندسین حرفه ای Professional Engineers Act کسی که حرفه او شامل سه مورد زیر می شود باید حتما “مهندس حرفه ای” باشد.

 • هرگونه فعالیت در زمینه طراحی، ساخت، ارزیابی، مشاوره، گزارش دادن، ارائه راهکار یا نظارت کردن
 • که در آن حفظ جان، سلامت، دارایی، رفاه عمومی مطرح باشد
 • و به خاطر آن باید اصول مهندسی را به کار برد )اما شامل فعالیت های طبیعی یک دانشمند نمی شود(.

 

اگر فعالیت های شما شامل سه مورد فوق می شود باید حتما عضو انجمن مهندسین حرفه ای استان خود شوید و مجوزهای لازم را دریافت کنید. بسته به استانی که در آن فعالیت می کنید شرایط عضویت متفاوت است ولی معمولا شامل سه مورد زیر می شود.

 • داشتن مدرک مهندسی معتبر )حداقل کارشناسی( از یکی از دانشگاه های کانادا و یا مدرکی که از دانشگاهی خارج کانادا

دریافت شده و به تایید انجمن مهندسین حرفه ای رسیده باشد.

 • داشتن سابقه کار مهندسی )معمولا ۴۸ ماه ( در داخل کانادا
 • قبول شدن در آزمون انجمن

مشکل بزرگی که مهدسین مهاجر با آن مواجه می شوند، مساله سابقه کار است. دانشجویان رشته مهندسی کانادا از این حیث به مشکل نمی خورند. اینها بعد از فارغ التحصیلی به عنوان یک مهندس تحت آموزش Engineer in Training در یک شرکت مهندسی استخدام و تحت نظارت یک مهندس حرفه ای P. Eng فعالیت می کنند. بعد از گذشت ۴ سال، تقاضای عضویت می دهند و با قبول شدن در امتحان ورودی مدرک خود را دریافت می کنند و می توانند از آن به بعد در زمینه مهندسی به عنوان یک مهندس حرفه ای فعال باشند.

در خصوص مهندسان مهاجر، مشکل بزرگ این است که سابقه کار آنها را قبول نمی کنند )چون خارج از کانادا بوده است( و از طرف دیگر به سختی می توانند به عنوان Engineer in Training کار گیر بیاورند چراکه بیشتر شرکت ها این دسته از مهندسان مورد نیاز خود را مستقیما از دانشگاه ها جذب می کنند نه از بازار کار عادی. این بخش، متاسفانه مهندسان مهاجر را با مشکلی جدی مواجه می کند.

البته این نکته را باید ذکر کنم که معمولا انجمن مهندسین حرفه ای کانادا CCPE یا Canadian Council of Professional Engineers که تحت نام Engineers Canada فعالیت دارد تا سه سال از سابقه کار شما را می پذیرد و شما تنها به یک سال سابقه کار برای ادامه فعالیت به عنوان مهندس حرفه ای نیاز دارید. ولی همین یک سال کار هم به سادگی پیدا نمی شود.

برای رفع این مشکل می توانید از سازمان های مختلف کمک بگیرید. برای مثال اداره مهاجرت کانادا برنامه ای پیاده می کند به نامISAP یا Immigration Settlement and Adaptation Program که هدف آن کمک کردن به جاگیر شدن تازه مهاجران در کاناداست. طبق این برنامه موسسات مختلفی به مهندسان کمک می کنند که در شرکت های مهندسی به مدت چند ماه )معمولا ۴ ماه(به عنوان داوطلب )یعنی بدون حقوق( و یا با حقوق ناچیز مشغول به کار شوند )معمولا خود موسسه به مهندس مهاجر حقوق می دهد ولی شرکتی که استخدام می کند، حقوق پرداخت نمی کند(. بعد از گذشت مدت معین دو اتفاق می افتد:

 • شرکت مهندسی قرارداد استخدام را تمدید می کند ) و از آن به بعد خودش به مهندس مهاجر حقوق می دهد( که مشکل مهندس مهاجر ۱۰۰ درصد حل شده است و بعد از پر کردن ۱۲ ماه می تواند برای تبدیل Engineer in Training یا به اصطلاح Junior Engineer به Professional Engineer اقدام کند.
 • شرکت مهندسی قرارداد استخدام را تمدید نمی کند. در این صورت حداقل مهندس مهاجر چند ماه سابقه کار در کانادا دارد که به کار پیدا کردن او در سایر شرکت ها کمک می کند. چه بسا حتی بتواند مجدد از طریق سازمان مجری ISAP در یک شرکت دیگر استخدام شود.

اگر مهندسی بتواند مشکل سابقه کار را رفع کند، پس از آن باید از سد امتحان هم عبور کند. امتحان معمولا به صورت کتبی برگزار می شود ولی اگر نمره امتحان کتبی شما چندان رضایت بخش نباشد ممکن است یک سلسله مصاحبه هم از شما به عمل بیاورند.

به همان دلایلی که در بالا آمد، بسیاری از مهندسان مهاجر برای حل مشکل خود، اول برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک کارشناسی ارشد و یا حتی کارشناسی از یکی از دانشگاه های کانادا اقدام می کنند تا راحت تر این مسیر را طی نمایند.

به آن دسته که قصد طی کردن این مسیر را دارند پیشنهاد می کنم حتما به وب سایت انجمن مهندسین حرفه ای استانی که می خواهند به آن مهاجرت کنند مراجعه فرمایند و پیش از ورود به کانادا قدم های اولیه را بردارند.

 

فهرست انجمن های مهندسین حرفه ای استان های کانادا :

 • انجمن مهندسین حرفه ای انتاریو
 • انجمن مهندسین حرفه ای کبک
 • انجمن مهندسین حرفه ای بریتیش کلمبیا
 • انجمن مهندسین حرفه ای آلبرتا
 • انجمن مهندسین حرفه ای سسکچوان
 • انجمن مهندسین حرفه ای مانیتوبا
 • انجمن مهندسین حرفه ای نوا اسکوشیا
 • انجمن مهندسین حرفه ای نیوبرانزویک
 • انجمن مهندسین حرفه ای نیوفانلند و لابرادور
 • انجمن مهندسین حرفه ای جزیره پرنس ادوارد

 

در ضمن می توانید برای کسب پاره ای اطلاعات به وب سایت انجمن مهندسین کانادا Engineers Canada هم مراجعه فرمایید

error: Content is protected !!